2WD ovládl Libor Kupilík 14. 09. 2015 21:41

První zářijovou sobotu se konal v Třemošné u Plzně jediný závod MČR RC rally elektro 1:10 2WD. Na startu se sešlo rekordních 28 závodníků, z nichž hned 23 bojovalo o tituly Mistrů ČR. Všem favoritům nakonec vypálil rybník místní, do šampionátu neregistrovaný borec Libor Kupilík, který o vítězství bojoval převážně s Alešem Čejchanem. Ale pojďme hezky postupně... Areál v Třemošné je znám svou velkou rozlohou a rozmanitými tratěmi. To znamená, že komu se daří na jedné RZ, nemusí se mu dařit na RZ druhé, protože jsou mnohdy svým charakterem velmi rozdílné.

Na první RZ byl nejrychlejší Aleš Čejchan, ale trefil fotobuňku, což jej odsunulo až na průběžné páté místo. RZ tak vyhrál Libor Kupilík a tím položil základní kámen k pozdějšímu úspěchu. Těsně za ním dokončil Victor Trnka následován Honzou Šrámkem. Každý jel úplně jiné pneu a na pětiminutové RZ byly přesto mezi nimi sekundové rozestupy, což slibovalo velké souboje. V RZ2 potvrdil Libor svoje kvality a opět zvítězil, tentokrát o pár desetinek před Alešem Čejchanem a o 6 sekund před Petrem Pavlátem. Právě třetí RZ byla úplně odlišná od předchozích a zvítězil v ní Victor Trnka před Alešem Čejchanem a Petrem Pavlátem, kteří byli srovnáni v 1,2 sekundy. Libor si pátým místem v RZ udržel vedení.

Po třech RZtách a patnácti odjetých minutách byl rozdíl mezi prvním Liborem a čtvrtým Petrem pouhých 7,2 sekundy. V té době se již nedařilo Honzovi Šrámkovi, kterému se vyšrouboval šroub držící horní přední rameno. První, kdo z této čtveřice vyrovnaných závodníků odpadl byl Petr Pavlát, který na RZ4 nazul dopředu stejné pneu jako vedoucí Libor ale s jeho podvozkem nefungovaly. Navíc na další RZ zapomněl nabít baterii a auto se přepínalo do přejezdového režimu. Vepředu si to zatím rozdávali Libor Kupilík a Aleš Čejchan, za nimiž se s drobným odstupem držel Victor Trnka. Občas zazářil v některé RZ i další domácí borec Milan Široký, který se postupně propracoval až na čtvrté místo. Výborně si vedl nejlepší závodník kategorie 1 Martin Čejchan, kterému po RZ 5 patřilo průběžné šesté místo stejně jako nejlepší závodník s podvozkem X-ray Aleš Horák, který byl v tu chvíli sedmý.

Zadokolky měl až na drobné výkyvy na začátku pod kontrolou Petr Havlík. RZ6 vyhrál Aleš Čejchan před Petrem Pavlátem a Liborem Kupilíkem a tím se Aleš Liborovi přiblížil na pouhých 6 sekund. Schylovalo se k velké bitvě o první místo. Victoru Trnkovi na třetím místě začala zlobit elektronika modelu a ten se vypínal. I proto se na posledních dvou RZtách před něj nakonec dostal o pár sekund zrychlující Petr Pavlát, který tak obsadil třetí místo. Libor Kupilík však drama nepřipustil a už na RZ7 přidal Aleši Čejchanovi dalších téměř šest sekund. V poslední RZ svůj náskok ještě o něco málo vylepšil a senzace byla na světě.
Závod tak vyhrál domácí Libor KUpilík před Alešem Čejchanem a Petrem Pavlátem. Kategorii 1 vybojoval pro sebe Martin Čejchan před Matějem Kupilíkem (bratr vítěze) a Františkem Čejchanem. Kategorii 2 ovládl i přes problémy Victor Trnka, který porazil druhého Vítka Kutala a třetího Alexanda Řezníčka. V kategorii 3 zvítězil celkový vítěz Libor Kupilík před Alešem Čejchanem a Milanem Širokým. Kategorii 4 ovládl Petr Pavlát před domácím Pavlem Černým a Petrem Strahalem. V soutěží týmů byl nejůspěšnější Trivox RC Rally Racing team (Čejchani) před Honda racing (Pavlát, Šrámek) a White Ford Motorsport (Trnka, Procházka).

Dle vyjádření většiny účastníků se závod vydařil a ti co přijeli určitě nelitovali - s modelem 2WD je krásné svezení a všem mohu doporučit to někdy zkusit. Příští závod MČR 2WD se pojede na asfaltovém povrchu, aby měli možnost vyniknou zase jiní závodníci a možná bude při něm i překvapení. Sledujte proto stránky MČR RC rally a dozvíte se více.