První závod sezony 2015 se kvapem blíží.. 13. 04. 2015 17:14

..a je to tady..

Po dlouhé zimní přestávce se konečně roztočí i kolotoč závodů MČR RC rally. Tentokrát začne netradičně na jihu Čech v malebné vísce Vidov, kde pro závodníky připravili organizátoři v čele s Petrem Havlíkem a Jirkou Hadravou krásné, rozmanité tratě. Bude zde zastoupena z větší části šotolina všech možných kvalit počínaje tvrdou cestou s kamínky, přes jemný písek hřiště až po lesní cestu s listím a měkkým podkladem. A aby toho ještě nebylo málo, tak velká část tratě vede i po asfaltové cestě, ze které se tu a tam odbočí do šotoliny v jejím okolí. K tomu přidáme zastřešené zázemí, takže stany můžete nechat doma a budou k dispozici i pivní sety (myšleno stoly a lavice). 220V a WC je samozřejmostí, stejně jako asi 100 metrů vzdálená restaurace. Rychlostní zkoušky jsou 3-5 minut dlouhé, zatáčky většinou dostatečně široké, ale trať je volena tak, aby závodník svému modelu vždy v pohodě stačil. Naplánováno je 8 rychlostních zkoušek se startem po jedné minutě bez přeskupení.

 

A jaká se asi sejde konkurence na startu prvního závodu sezony 2015? Troufnu si říct, že největší v krátkých dějinách MČR RC rally a i RC rally obecně. Mezi registrovanými závodníky šampionátu je všech 5 dosavadních mistrů ČR (Petr Pavlát 2010, Aleš Čejchan 2011, Jan Šrámek 2012, Victor Trnka 2013, Marek Střihavka 2014) a nikdo z nich si samozřejmě nechce nechat utéct úvod nové sezóny. Na startu se však objeví minimálně dalších 10 závodníků, kteří mohou promluvit do pořadí na stupních vítězů. Jsou jimi domácí Jiří Hadrava a Pavel Matějček, věčně pátý "Pražák" Jan Brich, stále zrychlující Aleš Horák, Michal Bouchner a David Čech a konstruktér Richard Nitsche, smolař loňského MČR David Mišalko, nadějný Vít Kutal ze Zlína, stejně jako ikony RC rally na Zlínsku Martin Mudřík a Tomáš Mikl nebo kompletní tým Samohýl motor (Jan Viktora, Filip Vítů, Tomáš Lysák). A překvapit může jistě i někdo další, kterého jsem třeba opomněl.

V kategorii 1 (do 11 let) je letos přihlášeno do šampionátu zatím 5 závodníků, z nichž určitě největším favoritem je Martin Čejchan, který se prosazuje už i v absolutním pořadí a dokáže zle potrápit i svého o mnoho zkušenějšího tátu Aleše. O další místa za ním se zřejmě utkají Tomáš a Jakub Mudříkové, s Frantou Čejchanem a Petrem Touškem. Možná v této kategorii přibude ještě jeden nadějný nováček z Vyškova.

Kategorie 2 (11-17 let) má vedle Victora Trnky dalšího favorita ve svěřenci Petra Šímy - Vítku Kutalovi, který momentálně vede Zlínský šampionát Intercup v absolutním pořadí. S nimi se utkají Alexandr Řezníček, Libor Karas a Lukáš Bardoděj.

Favorité kategorie 3 (17-40 let) jsou již vypsáni v odstavci výše. Nutno jen doplnit, že je zde ještě spousta dalších, kteří při dobrém nastavení vozu mohou konkurovat těm nejrychlejším. Jsou to např. Filip Strahal, Tom Procházka, ale třeba i pohodáři z Třemošné (Dan Procházka a Pavel Janda). První (svůj domácí) závod si nenechá ujít ani pořadatel Petr Havlík, který ovšem bude hendikepován pohonem pouze zadní nápravy. Kategorii 3 ozdobí též jediná žena MČR RC rally a tou je Martina Korhelová.

V kategorii 4 (40+ let) jsou největšími favority Petr Pavlát a Martin Mudřík. Na paty se jim pokusí šlapat stále zrychlující "zlatokop" Pepa Vacek, stejně jako Pavel Černý nebo Petr "letec" Šíma, na jehož rozevlátý styl se na závodišti ve Vidově opravdu těším. Velkou neznámou je jediný zahraniční účastník Heinz Stoiber z Rakouska, stejně jako novášek RC rally Petr Toušek (starší). Nesmíme v této kategorii zapomenout ani na pohodového Pražáka Petra Strahala a duši Brněnského šampionátu Vlastíka Pospíšila.

Pokud máte pocit, že jsem na někoho zapomněl, tak je to docela možné.. ..ale taky je možné, že se zaregistroval či přihlásil až po zveřejnění tohoto článku, neb registrovat do šampionátu se může každý kdykoliv v průběhu roku. Uzávěrka přihlášek prvního závodu MČR RC rally 2015 ve Vidově je ve čtvrtek 16.4. ve 20:00 hodin.

Závěrem si ještě připomeňme, co si pro nás na tento závod nachystali naši partneři.
Pivovar Svijany bude doplňovat opět pitný režim dospělých závodníků lahodným Svijanským mázem či oblíbenou 450kou a pro nejlepších 10 je připraveno dárkové balení.
Firma MZ-racing věnovala pro vylosovaného závodníka poukaz k odběru zboží v hodnotě 700,-Kč.
Automotoklub Malá Skála připravil nové sady medailí pro vítěze jednotlivých kategorií.

Myslím, že je dost důvodů strávit sobotu 18. dubna ve Vidově u Českých Budějovic na prvním závodě MČR RC rally elektro 1:10.