Druhý závod MČR ve Smržovce 12. 05. 2015 22:43

Od vydařené premiéry seriálu MČR RC rally uplynul necelý měsíc a už je tu druhý závod. Tentokrát zavede účastníky do málo známé lokality u základní školy ve Smržovce u Jablonce nad Nisou. Tým pořadatelů pod vedení ředitele Martina Desenského a Richarda Nitscheho pro vás připravil zajímavou trať s mnoha různými povrchy a i drobným převýšením. Některé rychlostní zkoušky budou mít spíše asfaltový charakter, kde rozbitý asfalt bude přecházet v krátké šotolinové úseky a zámkovou dlažbu. U jiných zase bude převažovat jemná šotolina různého složení, kvalitně vysekané cestičky v trávě a dokonce i kousek lesa. 220V a WC je samozřejmostí. V případě špatného počasí bude možné využít i chodbu základní školy pro skromný servis. Jídlo bude lépe si vzít vlastní avšak dle vyjádření zástupců týmu Samohýl Motor by se akce měli účastnit zástupci výrobce energetických nápojů. Takže kromě vychlazeného Svijanského mázu a oblíbené 450ky bude zdarma i nějaký ten životabudič.

A jaké že jsou vyhlídky jednotlivých účastníků? Po odmlce v prvním závodě se na startu objeví i loňský Mistr Marek Střihavka, který by jistě titul rád obhájil. Nebude to mít však vzhledem k formě Honzy Šrámka a Victora Trnky vůbec jednoduché. I Aleš Čejchan, který se po roce vrátil k modelu 4x4 se v závěru prvního závodu pěkně rozjel a tak jistě nebude nouze o zajímavé souboje na špici. Do té by chtěl jistě nakouknout i objev minulého závodu Tom Procházka, ale třeba i domácí Richard Nitsche a podobně dobře jezdící ředitel Martin Desenský. Na pořadí v první pětce si však brousí zuby minimálně dalších 10 závodníků. Jsou jimi např. Aleš Horák a Michal Bouchner (Five team RACING), Jan Brich a Filip Strahal (HFP Louda rally team), David Čech a Martin Mudřík (Grifone), Vít Kutal (Monster Energy Team), Tomáš Mikl (Petter Solberg World Rally Team), trio z týmu Samohýl Motor (Viktora, Vítů Lysák), ale třeba i David Mišalko a Pepa Vacek (Team Lančia Martini) nebo každým závodem rychlejší Martin Čejchan.

V kategorii 1 se zřejmě o vítězství utkají výše jmenovaný Martin Čejchan s Matějem Kupilíkem. I o další místa bude jistě velký boj, neboť letos se v této kategorii sešla slušná konkurence. O místa na stupních vítězů si to rozdají František Čejchan s Tomášem Mudříkem a Jakubem Pospíšilem. Nováčci v této kategorii, kteří se budou snažit úspěšně dojet do cíle této náročné rally budou domácí borec Lukáš Desenský, Petr Toušek, Jakub Mudřík a Ayrton Alex Pavlát.

Kategorii 2 bude zřejmě i letos kralovat Victor Trnka, který by však při správném nastavení vozu mohl mít zdatného soupeře ve Vítku Kutalovi. Na prvním závodě se v dobrém světle představil průběžně třetí Libor Karas a ani Alexandr Řezníček nezůstává o mnoho pozadu. Necháme se překvapit, jestli najde některý z místních borců odvahu se s touto čtveřicí poměřit a přivézt si do své sbírky trofejí unikátní medaili z MČR.

Favorité kategorie 3 jsou snad všichni popsáni v odstavci výše. Možná zbývá jen se zmínit o Pavlu Skoupém, který umí být také hodně rychlý a jen díky občasným problémům to většinou není na skvělé umístění v cíli. Mezi favority na první desítku můžeme určitě zařadit i Libora Kupilíka - vítěze RC rally Západní Čechy 2014. Ostatní kluci z Třemošné (Procházka, Janda, Černý, Kupilík P.) přes zimu postavili úplně nové podvozky svých X-RAYů, které vypadají opravdu moc pěkně a profesionálně.

Kategorie 4 se nám opět trochu rozrostla, což je důkaz toho, že i věční "malí kluci" stárnou. Vedle favorita Petra Pavláta se zřejmě představí jeho největší soupeř Martin Mudřík, který dal přednost rodinné oslavě před závodem ve Vidově. Pepa Vacek roste závod od závodu a bude této dvojici favoritů zdatným soupeřem. Na stupně vítězů si jistě myslí i Petr Strahal, Vlastík Pospíšil, Pavel Černý a Petr Šíma. Nováček RC rally Petr Toušek bude sbírat další zkušenosti a spíše bude hledat správné nastavení svého modelu, než že by zasáhl do bojů o stupně v této kategorii. Jediný zahraniční účastník MČR Heinz Stoiber se ze závodu ve Smržovce omluvil, ale na dalších závodech MČR jej podle jeho vyjádření opět uvidíme.

Ve Smržovce máte jedinečnou možnost poměřit své umění s nejlepšími závodníky RC rally v ČR a na krásné, rozmanité trati strávit pohodovou sobotu. Pokud nenajdete odvahu, přijďte alespoň fandit svým favoritům. V nejhorším případě můžete sledovat průběh druhého závodu MČR RC rally ON-LINE včetně reportů z jednotlivých rychlostních zkoušek na monitorech svých počítačů.