Dobojováno 20. 10. 2015 18:39

Poslední, pátý závod MČR RC rally 1:10 4WD 2015 se odehrál v Praze, přesněji v areálu Základní školy v Petrovicích. Oproti původnímu předpokladu museli účastníci oželet atraktivní šotolinu, protože byla po předchozích deštích podmáčená a hrozilo její poškození (běžečký ovál). Soutěž se tak stala téměř asfaltovou, ale to nic neubíralo na její náročnosti. Krom klasického asfaltu zde byl i velmi kluzký asfalt na hřišti, beton v úvodní části všech RZ, hřiště s umělou trávou a velmi kluzký plech překážek ve skateparku. To vše však bylo bez velkých nerovností, takže si přišli na své závodníci vyznávající nízké nastavení světlé výšky modelu a rychlých průjezdů zatáčkami. Z nich se nejvíce dařilo letošnímu smolaři Victoru Trnkovi, který hned od první RZ udával tempo i když se mu to ze začátku snažil ztížit David Mišalko, který se letos rozjel k obdivuhodným výsledkům. Victor nakonec první místo uhájil a alespoň trochu si tak spravil náladu po nepovedené sezoně.

O třetí místo nejprve bojoval letošní Mistr 4WD Jan Šrámek, ale po drobných technických problémech a následné ztrátě motivace dokončil závod až na desátém místě. O třetí až deváté místo však byl po celý závod velký souboj, kdy jednomu seděla více RZ na umělé trávě a jinému zase na asfaltu, někdo nesnášel uklouzaných plech skateparku a jiný se zase pokoušel přeskočit zúžení na přejezdu mezi plochami tak nešikovně, že urazil horní rameno. Prostě pořadí se stále měnilo a nikdo si do poslední RZ nemohl být ničím jistý. Tyto boje se navíc odrážely i v ambicích jednotlivých závodníků na konečné umístění, neb mezi třetím Alešem Čejchanem a devátým Victorem Trnkou byl v průběžném pořadí šampionátu po škrtání jednoho závodu malý rozdíl. Třetí místo v závodě nakonec vybojoval veterán Petr Pavlát, který v závěru ustál útok zrychlujícího Mistra ČR 2014 Marka Střihavky. Pátý pak skončil stabilně jedoucí Aleš Čejchan, což mu stačilo na celkové třetí místo v MČR 4WD 2015. Na šesté místo se až v poslední RZ probojoval stále se lepšící talent ze Zlína (vítěz Intercupu 2015) Vít Kutal, který na sedmé místo odsunul Honzu Bricha. Na osmé místo se také v poslední RZ dostal Tom Procházka, který odsunul chybujícího Aleše Horáka na konečné deváté místo.

V kategorii 1 vedl od první RZ Martin Čejchan, o druhé místo sváděli souboj jeho bratr František s Tomášem Mudříkem, který byl nakonec úspěšnější.
Kategorii 2 ovládl celkový vítěz závodu Victor Trnka. Druhý Vítek Kutal však prokázal svoje kvality a zajel několik skvělých časů v RZ. Z třetího místa se nakonec radoval Pavel Bartoň, který předstihl čtvrtého Ondřeje Maška až v poslední RZ o pouhé 2 sekundy.
V kategorii 3 byl suveréní David Mišalko. O druhé místo bojovali Aleš Čejchan s Markem Střihavkou, který nakonec druhé místo vybojoval.
Kategorii 4 ovládl Petr Pavlát před Františkem Doležalem a Martinem Mudříkem.
V týmech se nejvíc dařilo týmu YOLOSWAG ve složení Jan Šrámek - Victor Trnka, kteří si tímto zajistili týmový titul 2015. Druhý v závodě i celkově skončil Team Lančia Martini ve složení David Mišalko - Pepa Vacek - Tom Procházka. Třetí místo v závodě i celkově vybojoval TRIVOX Rc rally racing team otce a synů Čejchanových, kteří v celkovém pořadí šampionátu o pouhé dva body předstihli Five team RACING.

Součástí závodu bylo i losování 4 výherců.
Poukaz na zboží od firmy MZ racing v hodnotě 700,-Kč získal Ondřej Mašek.
Svezení v soutěžním voze na Setkání mistrů v Sosnové vyhráli Petr Šíma, Alexandr Řezníček a Martin Mudřík.